Edukacja przez internet, szansa czy zagrożenie?
Czy jest jakaś sfera życia, której nie zmienił internet? Nie wydaje nam się! Za jego sprawą inaczej czytamy, kupujemy, a także spędzamy czas. Nic dziwnego, że także nauka się zmieniła. Zatem, edukacja przez internet to szansa, czy zagrożenie?
2019-03-29, 10:59

Postęp technologiczny zmienia błyskawicznie naszą rzeczywistość. Rozwiązania popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu, teraz zwyczajnie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dziś znacznie bardziej cenimy umiejętność wyszukiwania informacji, a nie naukę na pamięć. Nie bez powodu w wielu szkołach wprowadza się także lekcje programowania, które uczą logicznego myślenia.

Czasy się zmieniają, a my żyjemy w dobie dostępu do ogromu informacji. Od rana do nocy konsumujemy tyle nowych treści, co niegdyś przeciętny człowiek w przeciągu kilka miesięcy, czy nawet roku. Dostęp do globalnej sieci ma swoje ogromne plusy, takie jak możliwość zdobywania wiedzy w czasie rzeczywistym, dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych np. poprzez platformy e-learningowe, pole do dyskusji na wybrane tematy z ludźmi z całego świata, jednak może być także zagrożeniem, gdy nierozważnie dobieramy źródła informacji. 

Nauka w internecie 

Jedną z największych zmian, jakie przyniósł internet w nauce jest konieczność wyszukiwania i weryfikowania informacji. Dziś uczniowie nie ograniczają się tylko do podręczników i zeszytów ćwiczeń, ale sięgają po wiedzę i wskazówki z internetu przy rozwiązywaniu prac domowych. Te pozwalają im zrozumieć poszczególne zagadnienia, jak i samodzielnie wykonać domowe zadanie. To ogromna przewaga internetu nad podręcznikami - uczeń błyskawicznie znajdzie liczne strony internetowe, które ułatwią mu zdobycie określonej wiedzy, w takiej formie, która do niego przemówi. Czasami zagadnienie w podręczniku opisane jest w niezrozumiały sposób i wystarczy przeczytanie go w nieco innej wersji, by w końcu poradzić sobie z odrobieniem lekcji. 

Naukę ułatwiają takie portale, jak odrabiamy.pl, czy brainly.pl. Pomagają one w rozwiązaniu pracy domowej, a zatrudnione tam osoby tłumaczą wszelkie niejasności, które pojawiły się przy próbie rozwiązywania zadania. W odrabiamy.pl są zatrudnieni nauczyciele, którzy mają doświadczenie w nauczaniu i wiedzą, jakie błędy najczęściej pojawiają się przy rozwiązywaniu zadań z konkretnej tematyki. Za ułamek ceny korepetycji z danego przedmiotu, uczeń zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności, dzięki którym sam radzi sobie z pracą domową i co więcej naprawdę ją rozumie. Taka forma nauki zdecydowanie oszczędza czas - gdy uczeń skorzysta przez internet z pomocy rozwiązania zadania, szybciej wychwyci swoje błędy, jak i samodzielnie rozwiąże resztę przykładów. Nie będzie tym samym powielał błędnych odpowiedzi, czy próbował uczyć się na pamięć. Nie będzie takiej potrzeby, skoro po prostu zrozumie daną partię materiału. 

Zamiast zapamiętywania - poszukiwanie 

Kto nie zna popularnej szkolnej zasady 3xZ? Zakuć, zdać i zapomnieć? Godziny spędzone na uczeniu się na pamięć dat, wierszy, czy definicji zupełnie już nie wpisują się w nową formę edukacji. Dziś o wiele ważniejszymi kompetencjami jest poszukiwanie informacji, ich rozumienie, weryfikacja, a także umiejętność zastosowania w praktyce. Sama pamięć na nic się nie zda, bo jest ona przeceniana, w świecie, gdzie kilkoma kliknięciami można sprawdzić dosłownie wszystko. Tym samym współczesne szkoły coraz chętniej pokazują uczniom narzędzia, z których mogą korzystać, by zdobywać wiedzę, bądź pomoc przy zrozumieniu poszczególnych zadań. To umiejętności, które zdecydowanie bardziej przydadzą im się w życiu. 

Dzięki internetowi coraz rzadziej potrzebne są także drogie korepetycje. Umawianie się na konkretne godziny, dostosowywanie grafiku do planu zajęć ucznia nie jest konieczne, bo pomoc przy odrabianiu pracy domowej i co najważniejsze - jej zrozumieniu może znaleźć za pośrednictwem internetu. Warto wybrać takie strony, jak odrabiamy.pl, gdzie faktycznie z pracami domowymi pomagają nauczyciele, którzy wytłumaczą uczniowi krok, po kroku zadanie. Nie jest to tym samym gotowa odpowiedź, a wiedza, dzięki której łatwiej będzie zrozumieć poszczególne zadanie i inne przykłady rozwiązać już samodzielnie. Takie portale to nowoczesne platformy wiedzy, które są intuicyjne i dostosowane do potrzeb nowoczesnych internautów. Za ich pośrednictwem nauka przychodzi o wiele łatwiej, bo przestaje być frustrująca. Staje się wyzwaniem i przygodą, a nie żmudną syzyfową pracą. 

Niesamowite możliwości i zagrożenia

Internet daje ogrom możliwości, bo zrywa ze wszelkimi barierami. Nauka jest łatwo dostępna i przyjemna. Uczyć można się na wiele sposobów — poprzez oglądanie filmów, gry edukacyjne, korzystanie ze stron, takich, jak odrabiamy.pl, rozmawiając z innymi, czy korzystając z rozszerzonej rzeczywistości. Te wszystkie sposoby sprawiają, że u ucznia rozwija się ciekawość świata, chęć dowiadywania się więcej i pragnienie samodzielnych poszukiwań. Prócz tych wszystkich plusów istnieją jednak zagrożenia, o których należy wspomnieć. Niepokojącą plagą obecnie są tak zwane: fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje umieszczane w sieci. Nie bez powodu tak ważna jest obecnie umiejętność weryfikowania i sprawdzania informacji. Przy takim minimalnym wysiłku można sprawdzić, czy strona, z której czerpiemy wiedzę jest wartościowym źródłem informacji. W tym powinna także pomagać szkoła i coraz częściej to robi. 

Opowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu - nauka przez internet jest przede wszystkim ogromną szansą! To nowe możliwości, których zdecydowanie nie warto ignorować. Międzynarodowe badanie umiejętności 15-latków PISA wykazało, że pozytywnie na umiejętności uczniów wpływa korzystanie z internetu do wyszukiwania informacji, czy czytania wiadomości. Co istotne, granie w gry, a także spędzanie czasu na czatach także nie miało wpływu na naukę, jeśli było dawkowane w rozsądnych ilościach. Najwyższy czas zaufać internetowi i w pełni korzystać z możliwości, które oferuje. 

KONTAKT / AUTOR
Remigiusz Kruszelnicki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.